• gökçe korkmaz

  1.
  alsancak'taki dirty 5 isimli türkiye'nin en klas dövme stüdyosunun sahibi olan izmir'li dövmeci kız.
  tarzı çok güzel, çizimleri çok güzel, üstelik severek yapıyor işini, ayrıca fiziği hepsinden güzel. muhtemelen gelecekte türkiye'nin kat von d si olur.
  1 -1 ... li rojhilate dile min
 • niçin evet diyorum

  1.
  kürt aydını, doktor tarık ziya ekinci'nin referandum ile ilgili olarak kaleme aldığı yazısıdır. * *
  niçin evet diyorum

  anayasa referandumu için, özgür ve akılcı düşünmeye ambargo konulan, sapla samanın birbirine karıştığı ve sol adına entelektüel terör estirilen bir ortamda oy kullanacağız.

  hayatının 50 yılını sosyalizme ve işçi sınıfı mücadelesine adamış emektarım. sol adına yapılan bugünkü akıl almaz spekülasyonları görmekten derin üzüntü duyuyorum. gerçek bir solcu sözde bağımsızlıktan yana ama özde ulusalcı komplo teorileri üreterek karar almaz, almamalıdır. sosyalist birey giriştiği her sosyal ve siyasal eylemde emekçilerin ve emeğin özgürleşmesi doğrultusunda hareket eder.

  kendinde sosyalizm adına söz söylemek ve düşünce üretmek hakkını görenler her şeyden evvel içinde bulundukları somut durumun somut çözümlemesini yapmak zorundadırlar. unutmamak gerekir ki, türkiye bugün 12 eylül faşizminin ürünü olan bir anayasa ile yönetiliyor. bu anayasanın kurduğu düzen yüksek yargı bürokrasisiyle bütünleşen militarist bir vesayet rejimidir. toplumumuz her türlü değişimi engelleyen bu vesayet rejiminden kurtulmadan türkiye aydınlığa çıkamaz ve emekçilerin istemleri gerçekleşemez. bunun için her şeyden önce 12 eylül anayasasından kurtulmak gerekir.

  oysa bugünkü vesayet rejimini koruyan anayasa mahkemesi, hukuk dışı yorumlarla, anayasanın değiştirilmesinin teklif dahi edilmesini yasaklayan maddeleriyle dolaylı bağ kurarak her türlü değişiklik önerilerini denetlemek ve iptal etmek içtihadını kurmuştur. bu yapı değişmeden ne anayasa maddelerini değiştirmek ne de yeni bir anayasa yapmak mümkündür.

  · anayasa mahkemesinin yapısını değiştirdiği ve 12 eylül anayasası’nı ilga ederek yeni bir anayasa yapabilmenin önünü açtığı için anayasa değişiklik paketine evet diyorum.

  · militarizmi etkisizleştirecek ve darbeci özlemlere son verecek ergenekon vb. davalarla bağlantılı yargı sürecini durdurmak isteyen hsyk’nın yapısını demokratikleştireceği için anayasa değişiklik paketine evet diyorum.

  · askeri yargı alanını daralttığı, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını yasakladığı, kuvvet komutanları ile genelkurmay başkanlarının fiilen yargılanamaz durumuna son verdiği için değişiklik paketine evet diyorum.

  · işçi sınıfının yıllardır uğrunda mücadele ettiği ‘siyasal grev ve dayanışma grevini’ getireceği için değişiklik paketine evet diyorum.

  · memurlara ‘toplu sözleşme hakkı’ getirdiği için değişikliğe evet diyorum.

  · anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirdiği için evet diyorum.

  · bireylerin idareyle ihtilaflarının kısa yoldan çözülmesine olanak sağlayan ‘kamu denetçiliği’ kurumunu ihdas ettiği için değişiklik paketine evet diyorum.

  · referandumda hayir oylarının üstün gelmesi halinde akp’nin seçimleri kaybetmesi ve chp – mhp ortak hükümetinin kurulması kaçınılmazdır. türkiye’de ulusalcı, faşist bir hükümetin kurulmasını önlemek için değişiklik paketine evet diyorum.

  · son olarak, salt akp’ye muhalefet etmek amacı ile, toplumun önünü açan ve yeni bir anayasa yapılmasına olanak sağlayan değişiklikleri göz ardı ederek sözde solculuk adına entelektüel terör estiren ve herkesi değişiklik paketine karşı çıkmaya zorlayan zihniyeti protesto etmek için değişiklik paketine evet diyorum.
  -3 ... li rojhilate dile min
 • aldatan erkeğin ilk sözleri

  1.
  aldatma eylemini gerçekleştirmiş ve genellikle erkek olduğu için bu işi de yüzüne gözüne bulaştırıp yakalanmış olan erkeğin ilk sözleridir.

  genellikle bunu açıklayabilirim diye başlar. *
  1 -1 ... li rojhilate dile min
 • smirne

  1.
  hayata çok olumlu baktığı her halinden belli olan, pek kültürlü, pek dolu bu sözlüğe bir kaç beden büyük gelen bir yazar.
  insan yazdıklarında hem gazetelerin haftasonu eklerinde bolca bulunan kültür sanat yazılarını okurken hissettiği o; bitse de gitsek tadındaki hisse kapılıyor, hemde "yahu çok az yazıyor keşke sözlüğe daha fazla girip yazsa" diye düşünüyor.
  aradaki çelişkiyi henüz anlayabilmiş değiliz. lakin şu kesin; tipik izmir'li üslubu ile yazdığı yazıları insanda prozac etkisi yapıyor. hem dünyaya daha bir lay lay lom bakıyorsunuz, hem de sıkılıyorsunuz.
  ... li rojhilate dile min
 • esra arsan

  1.
  gazetecilik ve habercilik dersleri vermekte olan bir yardımcı doçent'tir, Bilgi Üniversitesinde Öğretim Üyesidir.
  *
  kesinlikle güzel düşünüyor, ama en önemlisi bu düşüncelerini korkusuzca, çok daha güzel bir şekilde söze dökebiliyor, konuşurken dinleyenleri etkisi ve kontrolü altına alıyor, adeta ne kadar bilgi sahibi olduğunu herkese kanıtlamak istercesine sürekli sürekli bilgi veriyor, dinlerken düşünmenizi düşünürken sorgulamanızı ve anlamanızı sağlıyor.

  olukça net olarak; çarpıtmadan, bazı erkek sözde aydınlar gibi kıvırmadan, tırsmadan ifade ediyor,kendi hiç ürkmüyor ama karşısında onla tartışmakta olan insanı ya kendine hayran bırakıyor ya da ürkütüyor, sıkıcı ve geyik muhabbeti olarak görülebilecek konulara bulaşmıyor, kendine özgü ve has bir uslupla yazıyor ve konuşuyor.
  herkesin şak şakçılık yapıp karşı çıkamdağı konularda sesini yükseltip, muhalefet olabiliyor doğru bildiklerinin altına cesurca adını yazıp, imzasını atıyor.
  ülkemizde çözümü imkansız gibi görünen sorunlarla yanlışlara sadece seyirci kalıp, susmuyor. yorulmadan, bıkmadan doğrularını savunuyor, konuşurken bıktırmıyor ve insanı yormuyor ama konuşması bittiğinde "zaman ne çabuk geçti keşke hiç susmasa ve konuşsa" diye düşünmenizi sağlayıp; sizi üzebiliyor. * * *
  kendine ait bir de blog sayfası bulunmaktadır.

  --spoiler--
  http://esraarsan.blogspot.com/
  --spoiler--
  2 ... li rojhilate dile min
 • her zaman her yerde ben varım

  1.
  fatih yeşilgül isimli amatör şarkıcının mükemmel şarkısının adıdır.
  tarafımdan 13 saat boyunca üst üste dinlenebildiği görülmüş ve tespit edilmiştir.

  yüksek dağlara çevir yüzünü,
  Her dorukta inan ben varım.
  Çağırsan bilirsin gülüm,
  Bir çığ misali yanındayım.
  Anlayacağın Gülüm;
  Her zaman her yerde ben varım,
  Ağlasan göz yaşlarındayım.

  Her zaman her yerde ben varım,
  Ölsen mezar taşlarındayım.

  Elden ele, dizden dize, gözden göze bir yol var, Gülüm...
  Gitsem olmaz, dönsem olmaz, ölsem olmaz, Yangınlardayım.


  Sen; "unuttum" derken, yüregin demezse,
  Sen; "gitmem" derken, ayaklarına sözün geçmezse,
  Dilin "bitti" derken, aklın bendeyse,
  Sen düğündeyken, ruhun cehennemdeyse,
  Sevene hükmedeyim derken, kendine sözün geçmezse,
  Kaçayımda kovalasın derken ayağın tökezlerse,
  Pişmanlığının hükmü zamana yetmezse,
  Aynaya bakmaya gücün yeterse,
  Her yerde ben oldugumu sende göreceksin gülüm.


  içinden tövbeler etsende,
  Duanda, yakarışındayım...

  Her duan reddedilse bile,
  Kabul olan tek duanım...

  Ahh edip ağlasan köşende,
  Halden anlayan bir ben varım...

  Kahredip çıkmasan düzlere,
  Her kahrın sevinci, ben varım...


  Elden ele, dizden dize, gözden göze bir yol var, Gülüm...
  Gitsem olmaz, dönsem olmaz, ölsem olmaz, Yangınlardayım. *
  3 ... li rojhilate dile min
 • fatih yeşilgül

  1.
  her zaman her yerde ben varım isimli saatlerce üst üste dinlediğim güzel şarkıyı besteleyip söyleyen amatör şarkıcı. ***
  (bkz: her zaman her yerde ben varım)
  1 ... li rojhilate dile min
 • engizek kartalı

  1.
  Askerlik görevi sürerken yaptığı çıkışlar sebebiyle erken emekli olan komutanlardan bir Tümgeneral Kudret Cengizin lakabıdır.
  1992-97 döneminde Kahraman maraş ve Tunceli bölgesinde, Engizek dağlarında verdiği başarılı terör mücadelesi sebebiyle kendisine bu isim takılmış ve daha sonra kendisibu isimle bir kitap yazmıştır.
  ... li rojhilate dile min
 • abdullah kavukcu

  1.
  simit sarayı olarak bilinen; ilk simit dükkanının fikir sahibi ve türkiye de ki ilk kurucusudur.

  aslen erzincan lı olup ortaokul dan terk olmasına rağmen ülkedeki en önemli borsacılardan hatta spekülatörlerden biridir.
  borsada kristal cola davası olarak bilinen olaydan sonra ismi yasaklılar listesine girmiştir, futbol dünyasındaki bir çok fütbolcunun borsadaki parasını o kontrol eder ve onların adına borsa oynar.
  dünyanın en iyi okullarından mezun olup türkiye de iş yapan borsacıların çoğu, ilkokul mezunu olan abdullah kavukçu yu arayarak ondan tiyo istemektedirler
  ... li rojhilate dile min
 • murat karayilan in kandil de oldurulmesi

  1.
  dün gece itibariyle; il jandarmaya ve askeri istihbarat kaynaklarına sormuş olduğumuz fakat doğruluk olasılığı pek kuvvetli olmayan bir haberdir.

  ama bu yakında bunun gerçekleşmeyeceği demek değildir zira bu ordunun her hainin kafasına sıkmak için zimmetinden çıkarıp, ayırdığı bir mermisi mutlaka vardır...
  9 -6 ... li rojhilate dile min
 • kadınlar sever unutmayı

  1.
  çok eski bir, metin arolat şarkısının adıdır. *

  Yaşadık günleri, geceleri paylaştık
  Ve tükettik zamanı
  Olmadı yapamadık
  Sarılmadık, sevmedik
  Yeterince ikimizi

  Sen sesimi al, seninle gelsin oda
  Şarkı söylesin sana
  Ama sen bir kadınsın ve
  Kadınlar sever unutmayı
  Sevgimi al, seninle gelsin oda

  Şarkı söylesin sana
  Ama sen bir kadınsın ve
  Kadınlar sever unutmayı
  Sevgimi al, seninle gelsin oda
  Yüreğini okşar usulca

  Ama sen bir kadınsın ve
  kadınlar sever unutmayı
  Oyun bu demiştik,
  Aşık olan mızıkçıydı,
  Bağlanan saf dışı
  Olmadı yapamadık

  Sarılmadık, sevmedik
  Yeterince ikimiz.
  1 ... li rojhilate dile min
 • esmer eman

  1.
  ibrahim rojhilatın söylediği kürtçe bir şarkının adıdır.

  Esmer Eman
  Esmer eman eman
  Dîlber eman delalê yeman
  Çi kulîlka dora çeman
  Xelk zewîcî ez û tu man

  Esmer min dî sêlê tîne
  Dîlber min dî sêlê tîne
  Başê miskê jê dixîme
  îmalişka lo pîra distîne

  Esmer eman delalê rindê
  Wî başarê ru tenê rindî
  Tu bedewa nava gundî
  Tu nazika nava gundî

  Esmer eman eman
  Dîlber eman delalê yeman
  Çi kulîlka dora çeman
  Xelk zewîcî ez û tu man

  --spoiler--
  http://www.youtube.com/watch?v=3XRwz-89BLg+
  --spoiler--
  3 ... li rojhilate dile min
 • sev tari

  1.
  kürtçe de gece karanlık demektir.
  -1 ... li rojhilate dile min
 • facebook ta bilal erdogan i pokeleyelim kampanyasi

  1.
  facebook adlı siteye üye olduğunu öğrendiğimiz sayın başbakanın şehzadesi pardon yani oğlu bilal erdoğan için başlatmak istediğimiz kampanyadır.

  --spoiler--
  http://h2.haberturk.com/0...;Kat=12&dt=2007/11/03
  --spoiler--
  2 ... li rojhilate dile min
 • ilkokul aşkları

  1.
  şu sıralar herkesin facebook ta büyük bir merakla aradığı aşklardır.

  ilkokul aşkları da facebook a düşmüştür. * * * *
  ... li rojhilate dile min
 • doğduğumda siyahtım

  1.
  zenci bir amerika lı şairin *, sözde özgürlükler ve demokrasi ülkesinin beyaz amerika lılarına yazdığı ayar niteliğindeki bir şiirin * ilk satırıdır.

  Dogdugumda Siyahtım.
  Büyürken Siyahtım.
  Güneşe Çıktıgımda Siyahtım.
  Korkunca Siyahtım.
  Hastayken Siyahtım..
  Öldügümde Hala Siyahım.

  Ve Sen Beyaz Çocuk...

  Dogdugunda Pembesin.
  Büyürken Beyazsın.
  Güneşe Çıktıgında Kırmızı.
  Üşüdügünde Mor.
  Korktugunda Sarı.
  Hastayken Yeşil.
  Öldügündede Gri'sin

  Sen şimdi bana renklimi diyorsun???
  103 -4 ... li rojhilate dile min
 • severken vazgeçmek

  1.
  bu durum; bir aşkın veya bir sevginin içine girdiği en boktan sonun başlangıcıdır...

  Anladım ki, severken vazgeçmek cinayettir.
  Ve biz her suçlu gibi sonunda,
  cinayeti işlediğimiz yere,
  severken terk etmek zorunda kaldığımız şehre döneriz bir gün,
  tıpkı severken vazgeçtiğimiz eski bir sevdalının telefonunu
  çevirir gibi gece yarısı... *
  21 ... li rojhilate dile min
 • cep telefonlu ihanetler

  1.
  şahsen kendisini hiç sevmediğim reha muhtar ın; 16 03 2006 da sabah gazetesinde yayınlanan, çok başarılı bulduğum ve sevdiğin bir yazısının ismidir. *
  http://arsiv.sabah.com.tr...03/16/yaz1303-10-116.html

  Cep telefonlu ihanetler...

  Hepsi hepsi 10 yıl önceydi... Hayat bugünkü gibi arsız değil, masumdu...
  ihanetler bu kadar uluorta değil, gizliydi...
  Aldatmalar bu kadar kolay ve sıradan değil zordu...
  Sadece 10 yıl önce, sevgililer ancak, evden ya da işyerinden arayabilir, uluorta kimse kimseyi arayıp, mesaj atamazdı.
  Kimse kimsenin nerede olduğunu bilemez, kimse kimseyle o kadar kolay tanışamazdı...
  Hayat sonsuz seçenekler yerine, sınırlı birlikteliklere izin verirdi...
  işyeri aşkları, arada bir de işyeri ihanetleri görülürdü...
  Birbirini sınırlı mekânlarda, sınırlı sayıda gören, sınırlı sayıda konuşabilen, insanlar için ihanetler de sınırlıydı...
  Ev telefonunun mahremiyeti, iş telefonunun çalışma kuralları vardı...
  Arsız birliktelikler için araç yoktu... Arsızlığı iletecek, kablo yoktu... Bilgisayarlarda, utanmaz chatleşmeler, mailli sevişmeler henüz başlamamıştı.

  Yıllar öncesinin sevgilileri, sizi zar zor evden arardı...
  Annenin ve babanın yanında, evin orta meydanındaki telefon, aşkınıza sahne olurdu...
  Kaçmak isteseniz, kaçamaz, konuşmak isteseniz konuşamazdınız...
  Buluşmalar kıt, kavuşmalar kıt, randevulaşmalar kıt, siz de kıt kanaat geçinip gitmek zorundaydınız...
  Kıtlıktan aşkı yaratmalıydınız...
  imkânsızdan buluşma ayarlamalıydınız. Ortamsızlıktan, aşk mekânları yaratmalıydınız...
  Haftada bir kavuşmalardan, aşk çıkarmalıydınız...
  iki saatlik buluşmalardan sevgi yaratmalıydınız...
  Bunları bu şartlarla yaratamadığınızdan, aşkı ve sevgiyi esas olarak kafanızda yaratırdınız...
  Bazen kendi kendinize aşık olur, kendi kendinize bitirirdiniz...
  Bazen buluşana kadar çektiğiniz heyecandan kafayı yerdiniz...

  Arsız chatleşmelerin, utanmaz cep mesajlarının olmadığı günlerde yaşam kuşkusuz daha arlı ve daha mazbuttu...
  Cep telefonlu ve chatli dünyalar, artık sınırsız seçenekler, sınırsız ilişkiler, sınırsız aldatmalar ve sınırsız hayatlar yaratmaktadır.
  ihanetlerdeki patlama cep telefonlarıyla doğru orantılıdır...
  Evin bir başka odasına geçerek sessizce chatleşme, sanal çiftleşme bilgisayarla yapılmaktadır...
  Hayat bir daha geri gelmeyecek bir yaşam tarzını kapatmakta, hep zaplanacak ilişkilerin artacağı başka bir tarzı dayatmaktadır...
  Randevular artık randevu gibi değildir...
  Taksim meydanında, ya da Karaköy iskelesinde yapılmamaktadır...
  Birileri bir yerlere takılmakta, diğeri de cep mesajlarıyla o yere uğrayarak randevulaşmaktadır...
  Takıla takıla yapılan randevulaşma, romantik değildir...
  Birbirine kavuşmadan ziyade birbirine takılmayı içermektedir...

  Birbirine takılanların, birbiriyle randevulaşanlar gibi, birbirlerine söyleyecek fazla sözü bulunamamaktadır...
  Arada bir söylenecekler kısa mesajlarla zaten iletilmektedir...
  Mesajlaşmalar kavuşmanın heyecanını bitirmektedir...
  Gizemi yok etmektedir...
  Hayatı düzleştirmektedir...
  Cep telefonu mesajları ve bilgisayar chatleri iletişimi artırmakta ama aşkı öldürmektedir...
  Gidip gelen mesajlar arasında heyecanı söndürmektedir...
  Karşındakiyle konuşurken, aklı başka yere sürüklemektedir...
  Karşındakiyle cilveleşirken, başkasıyla öpüşülmektedir...
  Aşkı öldürürken, ihaneti teşvik etmektedir...
  Yakında aşk daha bir azalacak, ihanet daha bir artacaktır...
  Biri azalmaya, diğeri artmaya giderken sonunda ikisi de anlam yitirecektir...
  Aşk azaldıkça, ihanet kelimesinin de anlamı kalmayacaktır...
  ihanet hayatın kendisi olacaktır...
  1 ... li rojhilate dile min
 • toi jamais

  1.
  sekiz kadın (8 Femmes) isimli François Ozon un yönetmenliğini yaptığı Danielle Darrieux, Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart gibi oyuncuların başrolünü oynadığı filmin içerisinde geçen en güzel şarkının adıdır.

  kesinlikle film de, şarkıda çok güzeldir ve şiddetle tavsiye edilir.

  --spoiler--
  http://www.youtube.com/watch?v=AeNe29TfFl8+
  --spoiler--
  1 ... li rojhilate dile min
 • diyarbakirzindani com

  1.
  diyarbakır 5 nolu cezaevindeki yapılan eziyet ve işkencelerle ilgili detayların bulunabileceği sitedir.

  bu utanç abidesi mekan ile ilgili hiç bir bilgisi olmadan; orada yaşanan şeylerin abartıldığını düşünen insanların mutlaka girip incelemeleri ve o insanlık ayıbını öğrenmeleri gerekmektedir.  `http://www.diyarbakirzindani.com`
  5 -3 ... li rojhilate dile min
 • yeni şeyler getiriyorum