• komunistim diyerek ortam yapan tikky genc

  13.
  bir şeyi 40 kere söylersen olur derler...
  belki de o tikky de bi süre sonra imana gelerek tövbe edip gerçek bi komunist olacaktır.
  gerçi ülkemizdeki bütün komunistler bir süre sonra ne yazıkki en büyük kapitalistlere dönüşmektedir ama belki de böylece bir kaç tikky de komunist olur.
  (bkz: dünün komunistleri bugünün en büyük kapitalistleri)
  2 -1 ...
  #2176903 :)
 • güneş doğudan doğar ama güneydoğu hep karanlıktır

  1.
  güneydoğu anadolu bölgesinde;
  aydınlatılmayan ya da aydınlatılamayan her faili meçhul cinayetin ardından; halkın kendi arasında söylediği bir sözdür.

  bu cinayetler neden işlenir, yada neden aydınlatılmaz kimse bilmez?
  7 -8 ...
  #2173054 :)
 • lice

  2.
  "az gitmişiz, uz gitmişiz...
  yani gitmemişiz...

  yıllar önceydi. chp koalisyon ortağıydı. chp genel başkanı deniz baykal da koalisyon hükümetinin başbakan yardımcısı.
  lice ise türkiye nin güneydoğusunda ve türkiye cumhuriyetinin sınırları içinde bir küçük kentti.
  o günlerde lice de; bir şeyler oldu. evlerin gece hatta güpegündüz ağır silahlarla tarandığı, liceli erkeklerin toplandığı, sorgulandığı, kimi evlerin yakıldığı söylendi. kimileri lice nin büyücek bir bölümünün haritadan silindiğini söylemeye kadar işi vardırdılar.
  deniz baykal chp genel başkanı ve alnında egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yazan türkiye büyük millet meclisinin seçilmiş bir üyesi ve hükümette başbakan yardımcılığı gibi siyasal erkin en tepesindeki görevlerden birinin sahibiydi.
  lice ye gitmeye karar verdi.
  yola çıktı ve lice ye sokulmadı.
  evet, apaçık, sapsade bir sözcükle: lice ye sokulmadı!
  not ettik.
  nota eklemek için baykal ın tepkisini ve yanıtını merak ettik. bulamadık. ankara bürosundaki arkadaşlarımız haberi kovaladılar. onlar da bulamadı.
  not etmekle yetindik.

  ***

  yıllar önceydi.
  lice de yine bir şeyler oldu. lice nin eli silah tutan erkeklerinin korucu olmaya zorlandıkları ve korucu olmayı kabul etmeyenlerin gözaltına alındıkları, sorgulandıkları, hatta geleneksel sorgu yöntemleri ile bir kez daha tanıştırıldıkları haberleri geldi.
  ikisi yabancı, altısı yerli bir gazeteci grubu ile önce diyarbakır a gittik. oradan bir minibüse doluşup lice yolunu tuttuk.
  güneydoğu da bütün karayollarında adım başı denetim noktalarının kurulduğu, herkesin kimliğinin inceden inceye gözden ve elden geçirildiği günlerdi. o yüzden lice yönündeki ilk kontrol noktasında, mermer karakolunda durdurulduğumuzda yadırgamadık, şaşırmadık. mermer karakolu gazetecilerin aşina oldukları bir duraklama noktasıydı.
  gerçi her zaman bir astsubayın komutanlık ettiği mermer karakolunda albay rütbesinde bir komutan biraz şaşırtıcıydı ama olsun.
  ancak alışıldık denetimlerin bitmesini bekler ve yollarına devam etmeyi hesaplarlarken komutan pek yalın konuştu:
  -yabancıların lice ye girmesi, lice yönünde gitmesi yasaktır. buradan geriye, diyarbakır a döneceksiniz...
  gazetecilerden birinin saflığı tuttu. komutanın yabancılar derken iki yabancı gazeteciyi kastettiğini sandı ve onlara dönüp biz gidiyoruz, siz dönüyorsunuz; demeye kalkıştı. komutan hemen düzeltti:
  -hayır, hepiniz dönüyorsunuz. lice li olmayan liceye giremez.
  sağanak (anımsıyorum, hem de ne sağanak) altında yanaklarımızdan, ensemizden sular süzülerek komutanı ikna etmeye çalıştık. sonunda o bizi ikna etti.
  döndük.
  kendi ülkemizde anayasa güvencesindeki seyahat özgürlüğümüzü kullanamadığımızı belirterek ohal yetkililerine ulaşmaya çalıştık. kimine ulaşamadık. ulaşabildiklerimiz ise bizi bu uygulamanın doğal olduğuna ikna ettiler. ikna olmamızda karşımıza kuşandığı çapraz fişekliklerle, elindeki ürkütücü silahla ve ancak çam yarması nitelemesiyle tanımlanabilecek bedeniyle dikilen rambo nun da payını inkar edemeyiz.
  ikna olduk ve not ettik.

  ***

  iki gün önceydi. bu kez lice de değil, bir lice lide bir şeyler oldu. ünlü işadamı halis toprak ın bankası battı, borçları bini aştığından fabrikaları filan durma noktasına geldi.
  bir meslektaşımız, milliyet ekonomi servisinden deneyimli gazeteci nedim şener, halis ağanın lice deki sanayi işletmelerinin durumunu yerinde görmek üzere lice yoluna düştü.
  o hepimizden şanslı çıktı, mermer karakolundaki denetleme noktasını başarıyla aştı. 25 kilometre daha gitti ve kocaköy karakoluna geldi. hayret. orayı da aştı ve lice ye 15 kilometre uzaklıktaki duru karakoluna geldi ve...
  ve orayı aşamadı.
  ona anlattılar: bir gazetecinin lice ye girebilmesi için ohal valiliğine yazılı başvurulacak. valilik başvuruyu 7. kolordu komutanlığına havale edecek. komutanlık başvuruyu inceleyecek ve licedeki tugay komutanlığına bildirecek. orası da uygun görürse, yol boyunca karakollara yazı yazılarak başvuru sahibi gazetecinin lice ye gidebileceği...
  anladınız...
  diyarbakır dan yola çıkıp lice ye gitmek isteyen başbakan yardımcıları, (yerli ve yabancı) gazeteciler, ulusal programlar yazılan, anayasası ab isterleri doğrultusunda düzeltilen bir ülkede yıllardır az gittiler, uz gittiler bir de arkalarına dönüp baktılar ki hiç gitmemişler.
  gazeteci, baykal ın lice ye giremeyişini not etmişti.
  kendilerinin lice ye giremeyişini not etmişti.
  önceki gün nedim şener in lice ye giremeyişini not etti.
  sonra da ya ben bu mesleği not tutmak için mi yapıyorum? diye sordu ve oturdu bu yazıyı yazdı.-
  AYDIN ENGiN
  CUMHURiYET
  5 -4 ...
  #2172990 :)
 • çebi

  3.
  sokakta gördüğünüz tiky ve laz kızların yüzde 99 unun soyadı ya çebidir. yada bunlar çebilerle akrabalardır.
  türkiyede her türlü aileyle kan davasına girilebilir ama çebilerle kesinlikle girilmez zira bunlarla akraba olan ama sizin bilmediğiniz kendi çevrenizde bile en az 10 kişi vardır...
  kesinlikle aile planlamasından habersizdirler.
  çoğu inşaat veya inşaat ile ilintili sektörlerle uğraşır.
  bunlar bizim ailenin bile içine sızmayı başarmışlardır. o kadar söyledik ama gençler dinlemeyip gidip çebi lerin kızlarına aşık oldular

  ayrıca birbirini tanımayan 2çebi nin tesadüfen karşılaşıp akraba olduklarını anladıktan sonraki hallerini izlemek çok komik bi olaydır.
  1 -1 ...
  #2172927 :)
 • nikah davetiyesi

  7.
  insan hayatında bir devrin bitip yeni bir devrin başlayacağını ve hayatınızın yönetimini kansız bir darbe ile başa gelerek tamamen değiştirebilecek biriyle tanıştığınızı insanlara ilan etmeye yarayan ferman...
  başka bir amacıda gelinde görün, ben ettim siz etmeyin, yada;
  bakında ibret alın halimden, demek amacıyla insanları bittiğiniz o ana davet etmek için basılan kağıt.
  (bkz: idam fermanı)
  ...
  #2172837 :)
 • insanın büyüdüğünü anladığı an

  265.
  ağladığınızda gözünüzden akan o yaşların artık çocukken aktığı gibi bilinçsizce değil; canınızı yakarak ve içinizi sızlatarak aktığını anladığınız andır.
  2 -1 ...
  #2172810 :)
 • casa bonita

  2.
  south parkta cartmanın bi bölümde şarkısını söylediği mesika lokantası...
  şarkısı mutlaka dinlenmelidir.
  ...
  #2172792 :)
 • aşkımla erir misin

  16.
  aşkla erimektense sıcaktan erimeyi tercih ederim...
  -1 ...
  #2171842 :)
 • ask esprileri

  ?.
  en iğrenci de "aşk bir sudur iç iç kudur" dur.
  1 -1 ...
  #2171832 :)
 • öpüşürken geğirmek

  17.
  bunu yapan kız da olsa erkek de olsa; hemen terkedilmesi gereken bir insandır. hatta bu yaratığa insan bile demek yanlıştır. çünkü o kadar romantikleşmiş olan ortamı bir anda enkaza çevirebilecek biri; sizin hayatınızda olduğu sürece hayatınızıda mütemadiyen enkaza çevirecektir.
  1 -1 ...
  #2171825 :)
 • çankaya nın gülü

  ?.
  abdullah gül için uygun bir sıfattır.
  1 -2 ...
  #2171288 :)
 • kürtleri sevmemek

  11.
  bu tür düşünceler sadece etkiye tepki doğmasını yaratmaktadır.
  bir insan kendi olduğu için sevilmeli ya da kendi olduğu için sevilmemelidir.

  unutmamak gerekir ki hayatta her şey karşılıklıdır.
  1 -1 ...
  #2167318 :)
 • sarı avni

  3.
  sicilyalılarla bağlantılı olarak amerikaya uyuşturucu gönderen gelmiş geçmiş en büyük kaçakçıdır. kendisi bu işi kendi gemileriyle yapmıştır. insanları kullanmada çok başarılıdır. o dönemde uyuşturucu kaçakçılarının hepsi öldürülmüşken kendisine hiç bişey olmamıştır. fakat onun yüzünden bu işe bulaşan herkes ya ölmüş yada yakalanmıştır. türkiyede mit le işbirliği yapıp çevresindekileri ihbar ederek kendisine devlet tarafından dokunulmazlık verilen ilk adamlardan biridir.

  sözde kırmızı bültenle heryerde aranıyorken kendisi 15 yıl boyunca altınolukta lokantacılık yapan bir esnaf görüntüsüyle yaşamıştır.

  bütün silah kaçakçıları prensip gereği silahları kendi ülkelerinde değil yurtdışında satarken bu lüks ve para düşkünü adam ülkemizde daha çok para ettiği için burda satmıştır. ve daha sonra o silahlar cumhuriyete ve devlete karşı kullanılmıştır ama bu nasıl bi paradoxtur ki kendisi yakalandığında yakasında 75.yıl cumhuriyet rozeti ve atatürk rozeti bulunmaktadır...

  çevresindeki herkesi sattığı gibi yıllarca kullandığı behcet cantürk üde yahaya demirel le kafa kafaya verip onlar satmış ve öldürülmesini sağlamışlardır.
  1 -1 ...
  #2167273 :)
 • sevgilisinin yanında başka erkeğe laf atan kız

  34.
  bu kız tipi için alttaki seçeneklerden birisi mutlaka geçerlidir.
  a) deli
  b) kaşar
  c) bunalımda
  d) abaza
  e) yollu bu yollu
  -1 ...
  #2138043 :)
 • erkek yazarların çirkin olması

  4.
  bu genelleme yanlıştır.
  hatta bütün genellemeler yanlıştır.hatta ve hatta sanırım bu genellemede yanlıştır.
  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
  ama bu düşünceyi savunan insanlar varsa eğer gelip bendenizle tanışarak tezlerinin nasıl çürüdüğünü görebilirler...
  4 ...
  #2114018 :)
 • araba kullanırken dinlenilecek şarkılar

  66.
  the cardigans - my favorite game...

  mutlaka dinlenmelidir.
  ...
  #2113974 :)
 • sedat peker

  67.
  kendisi tam anlamıyla polat alemdar gibi hayal ürünü bir baba, mafya, kabadayı, herne ise odur.

  bu amca genelde etiler, bebek, cadde ve geçmiştede kurtuluş civarında hüküm sürerdi. oysa ülkemizin ve canım istanbulumuzun daha dadanılabilecek pek çok yeri vardır. mafyadan ziyade o bir politikacıdır. insan ilişkileri çok iyidir, gücünüde çevresinden ve ilişkilerinden alır.
  siyasetçilerle abi kardeş gibidir onlara posta koyamaz sürekli hediyeler yollar mesala geçmişte bakanlık yapmış olan karadenizli birine lincoln marka araba hediye ettiği o şahısın yeğeni arkadaşım olduğu için tarafımdan bilinmektedir.
  çok kültürlüdür, kendine göre humanisttir, çevrecidir, dalgıçlık yapar hatta su altını kirlettikleri için trolcüleri döver...

  biraz garip birazda efsane biridir ama şu gerçek ki kendi kulvarındaki en zeki isimdir.

  kendisiyle tanışmış olan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıylada ruhadam diye bi lakabı bulunmakta imiş.
  1 -2 ...
  #2112835 :)
 • butun kurtleri kuzey irak a ihrac etmek

  16.
  tamamen hayaldir hatta ütopiktir.
  hatta hatta yunanlıların megalo idea diye bilinen ama doğrusu megali idea olan hayaline benzemektedir.

  şayet bi an için bütün kürtlerin kuzey ırağa ihraç edilmesi , bütün göçmenlerin geri gönderilmesi gibi bi durum düşünülürse eğer; ülkemizin nufusu yaklaşık olarak 15 milyona düşecek ve ülkemizi koruyabilecek asker sayımızda en alt seviyeye inecektir bunun neticesinde de ülkemize yapılacak ufak bi saldırı sonrasında durum felaketle sonuçlanacaktır.
  -3 ...
  #2112759 :)
 • cartman

  18.
  southpark ın en sağlam elamanıdr.
  kişiliği ve hareketleriyle kendisi tam olarak abd yi temsil eder. amerikanın nasıl bir ülke olduğunu öğrenmek çin cartman ı izlemeniz yeterlidir... şişkodur ama sürekli bunu inkar edip "ı m not fat ı m big boned" der
  ...
  #2111173 :)
 • ilahi adalet

  12.
  bunun en son örneği (bkz: tugba ozay in cezaevine girmesi)dir.
  -2 ...
  #2111152 :)
 • yeni şeyler getiriyorum
  Advertisement