• nagasaki

  7.
  abd nin demokrasi ve özgürlük getirmek için atom bombası attığı bir yerdir.
  gerçi bu ne menem bir demokrasi ve özgürlük anlayışıdır? onu anlayamıyoruz tabi
  2 -1 ... li rojhilate dile min
 • kibris ne oldu hoca

  ?.
  yalan oldu galiba.

  çünkü ülkemizde basının en başarılı olduğu konu siyasetçilerden aldıkları talimat üzerine suni gündem yaratıp, ülke için çok önem taşıyam konuları unutturmaktır.

  bu kiralık kalem ler var olduğu sürece; halkımız yeteri kadar bilinçlenemeyecek ve ülke sorunlarını kısa bir süre sonra unutmaya devam edecektir.

  kıbrıs bu ülke için unutulmaması gereken bir şeref meselesidir; çünkü geçmişte kıbrıs uğruna bir çok şehit verilmiştir.
  1 -1 ... li rojhilate dile min
 • en iyi film müzikleri

  180.
  8 Femmes (8 kadın) - Toi Jamais
  1 ... li rojhilate dile min
 • toi jamais

  1.
  sekiz kadın (8 Femmes) isimli François Ozon un yönetmenliğini yaptığı Danielle Darrieux, Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart gibi oyuncuların başrolünü oynadığı filmin içerisinde geçen en güzel şarkının adıdır.

  kesinlikle film de, şarkıda çok güzeldir ve şiddetle tavsiye edilir.

  --spoiler--
  http://www.youtube.com/watch?v=AeNe29TfFl8+
  --spoiler--
  1 ... li rojhilate dile min
 • her insan esit dogar

  2.
  her insan eşit doğar; ama maalesef bazıları daha fazla eşit doğar.
  2 -1 ... li rojhilate dile min
 • italya türkiye benzerlikleri

  15.
  her iki ülkenin de; yıl içinde tatil ettikleri iş günlerinin sayısının dünya standardının çok üstünde olması.
  ... li rojhilate dile min
 • serdar ortaç

  89.
  sürekli çok vatansever olduğunu söyleyerek o iğrenç şarkılarının sözlerini bir anda değiştirerek milliyetçi marşlara çevirebilecek kadar kıvırma yeteneğine sahip olan, askerden kaçmak için yapmadığı rezillik kalmayan ve bunun sonucunda ilahi adaletin tecelli etmesi üzerine cezaevine düşen, aklımızda her zaman bir provakatör olarak kalacak olan kumarbaz şarkıcıdır.

  şahsım bu adamla iki defa karşılaşmıştır.

  ilkinde; kendisini etiler semtinde ki bir sitede görmüşümdür,
  önce o garip kıvırma hareketlerini görüp kendisiyle ilgili yumuşak bu herif deyip; daha sonra o sitede oturan basit bir fotomodel kızı evinden alarak direkt site otoparkındaki porsche jeepinin önünde kızın üzerine atladığını ve kızla öpüşüp oynaşmaya başladığını gördükten sonra bu herifin ne menem bir şey olduğunu çözememişimdir.

  ikinci defa; ankara daki esenboğa havalimanında karşılaşmışımdır,
  korumaları, menajeri ve 2 adet ne olduğu meçhul kızla birlikte adeta "ricky martin edasıyla" havalimanına giriş yapmış, bu ülkenin bir polis memuru tarafından yapılan havaalanındaki kontrol sırasında; o polis memurunu ve çevresinde ona bakan yüzlerce insanı hiç takmayarak yine yanındaki iki kızdan biriyle öpüşüp oynaşmakta diğer kızında sırtıyla oynamakta idi. kendisinin ülkesinin kolluk kuvveti olan resmi üniformalı bir polis memuruna yaptığı saygısızlık bence aslında o üniformaya dolaysıyla bu ülkeye yapılmıştır.

  bu adamın insanların yoğun olduğu yerlerde sürekli kızlarla öpüşüp koklaşıp, kendini playboymuş gibi göstermek için bu kadar çırpınarak bir şeyleri kapatmak mı istediği,
  yoksa sıradan şımarık ahlaksız ve ukala sanatçı triplerinde ki bir zavallı mı olduğunu gerçekten anlayamamışımdır.
  7 -2 ... li rojhilate dile min
 • ben çok güzel aşık olurum

  2.
  önemli olan senin çok güzel aşık olup olmaman değil, karşıdakinin sana çok güzel aşık olup olmadığıdır.

  yani sen çok güzel aşık olabilirsin; peki ama onun sana çok güzel aşık olabilmesini sağlayabilirmisin?
  1 ... li rojhilate dile min
 • mehmed uzun

  15.
  kürtçe yüzünden ilkokula başladığının ilk gününde hayattaki ilk tokadını yedi, istanbul'lu öğretmeni henüz yedi yaşındaki o çocuğun türkçe bilmediği için arkadaşlarıyla kürtçe konuştuğundan habersizdi. ve ondan okulda türkçe konuşmasını istemişti. türkçe ona bir tokatla ilk selamını verdi...
  zaten daha yeni okula başlayan bir çocuk olduğu için canı çok acımıştı, fakat o yinede kürtçeye hiç bir zaman küsmeyecek darılmayacaktı.

  hatta bu tokat kürtçe yüzünden yediği son tokat olmaycak ve hayatının geri kalan kısmındada peşini hiç bırakmayacaktı.

  12 mart 1971 de henüz 18 indeyken askeri cezaevi'ne düştü, hapishanede musa anterden kürtçe okuma yazmayı ögrendi, insanlar orda kendi aralarında konuşmaktan dahi çekiniridi ama o kürtçeyle arasında yılların oluşturduğu buzları hücrede eritti... ve bu dili edebiyatta kullanmaya kendi kendine söz verdi.
  çünkü dgm de ki askeri savcı iddianamesinde ısrarla "böyle bir dilin olmadığını" söylemekteydi, bu onu çok incitmişti. nede olsa o roman yazabilecek kadar hassasiyete sahip duygusal biriydi.

  bi süre sonra isveç e sürgüne gitmek zorunda bırakıldı. sürgün canını acıtmıştı ama edebiyatını ve yazılarını yaratmasını sağlayan şey o hasret, o ayrılıktı.
  ve bi süre sonra deneme ve makalelerini türkçe, romanlarını da kürtçe yazdı.

  doğrusu başta yazdıkları pek okunmadı; ama zamanla yazdıkları elden ele, dilden dile dolaşıp, mehmed uzun'u sözcüklerin masal kahramanına dönüştürmeye başladı. yazdıklarında garip bi hüzün, gizli bir acı saklıydı, bu insanlar tarafından çabuk anlaşılmıştı.
  acısı; aradaki zoraki mesafeden ve sürgünden kaynaklanmaktaydı. toprağına hasret kalan her duygu dolu adam gibi genç yaşta hastalandı. zaten yaralı olan yüreği kanserle yaptığı savaşta çok da güçlü duramadı.

  kürtçe yazdığı için bazı insanlar ona hain dedi; pkk ya, savaşa, şiddete karşı olduğu için, onları eleştirdiği için, hakkında pkk tarafından ölüm emirleri verildi. çünkü o bir hümanistti. ve susturulması gerektiği düşünülmekteydi
  fakat o artık sevilen, sayılan, bütün kürtler tarafından okunan bir aydın dı, ve ona sıkılacak olan bir kurşunun neden olacağı tepkinin altından o katiller kalkamazdı, bu yüzden de infazı yapılamadı.

  aradan geçen uzun yıllardan sonra çocuksu bir umut ve mutlulukla ülkesine geldi. artık yaşamak için sebebi ve inancı da vardı, hatta diyarbakıra geldiğinde "ben diyarbakıra ölmeye değil, yaşamaya geldim, beni diyarbakır iyileştirir" diyecek kadar kansere kafa tutmaya başlamıştı. bu vuslat ona kansere karşı direnip savaşma gücünü aşılamayı başarmıştı.

  ama aslında o artık çok hırpalanmıştı ve amerikadaki doktorlarda artık yapılabilecek bir şey olmadığını ve sayılı günleri kaldığını açıklamıştı o buna aldırmadı çünkü uzun bir aradan sonra yaşayabileceği tek yer olan ülkesine dönecekti.
  ne yazıkki; nazik kalbi gibi yorgun bedenide bu hastalık yüzünden eridi ve kanserle daha fazla baş edemeyerek, bütün vucuduna yayılan o tümörlere dayanamayan kalbi solunum yetmezliğine yenildi.

  sürgün yazarı olan mehmed uzun; söylediği gibi diyarbakıra yaşamak için gelmişti ve diyarbakır gibi edebi bir kent; onu bu kadar seven, her fırsatta şiddete savaşa karşı olduğunu o sakin sesiyle adete bağıra bağıra haykıran birinin, "unutularak gerçekten ölmesine" izin vermeyecek, şehir ayakta kaldıkça o yazarı yaşatmaya devam edecektir...

  bir diyarbakırlı ve de oturup şu yazıyı yazan biri olarak; kendim ve diyarbakır adına bu sözü vermişimdir...
  5 -1 ... li rojhilate dile min
 • turquoise

  10.
  az ama öz yazarak, adeta nokta atışı yapan;
  yazılarını sabırsızlıkla beklediğimiz, kendisini hemşerim olarak da (her ne kadar orda doğmuş olmasada) addetmekten gurur duyacağım; kültürü, bilgisi, birikimi ve entellektüalitesi çok fazla olduğu her halinden belli olan birinci nesil yazardır... *
  2 -2 ... li rojhilate dile min
 • li rojhilate dile min

  39.
  şimdiye kadar sözlük gibi bi ortamda küfür içerikli yazılar girilmemesini savunan ve bunu yapanları ağır şekilde eleştiren; fakat 10 ekim 2007 diyarbakır da bombalı saldırı haberini gördükten sonra artık dayanamayarak
  bu terör örgütüne sadece gündelik hayatında değil; sözlükte bile küfür etmesi gerektiğini düşünen
  bu yüzden de yakın zamanda çaylak yapılması kuvvetle muhtemel olan yazardır.

  zira artık sabrımız kalmamıştır ve yıllardır insanlara anlatmaya çalıştığımız gibi terör denen bu illet; türk, kürt ayırmamakta ve dinlememeketedir,
  onun dinlediği tek şey emperyalist dış güçlerdir
  7 -2 ... li rojhilate dile min
 • sevgiliden mesaj beklemek

  49.
  beklemesi insanı ayrı mutlu eder,
  beklenen o mesajın gelmesi ise çok daha mutlu eder.
  -3 ... li rojhilate dile min
 • sizin gezegende aşk var mı aşk

  3.
  bizim gezegende yıllar önce nesli tükendi onun
  diye cevap verilebilecek olan soru...
  1 ... li rojhilate dile min
 • demokratik toplum partisi

  85.
  çıkıp şırnak ta şehit düşen askerlerimiz için taziyelerini ve de katillerin yaptığı bu kahpeliği; kınadıklarını belirtmesi gereken partidir.
  bunu yapmazlarsa eğer kendilerinin demokrasi ve barış anlayışlarından şüpheye düşeceğizdir.

  orda şehit olan o askerlerin içinde hem kürt, hem türk, bu ülkenin aslan gibi bi çok evladı vardır...
  şuanda onların bazılarının evinde anaları kürtçe ağıtlar, bazılarının evindede anaları türkçe ağıtlar yakmaktadır.
  insan olan biri bu duruma kesinlikle kayıtsız kalamayacaktır.
  5 -2 ... li rojhilate dile min
 • eski sevgilinin kandil mesaji gondermesi

  5.
  kendi kendinize "keşke hiç göndermesiydi bu mesajı" deyip, daha sonra vicdan muhakemesine girerek kendinizi ve geçmişinizi sorgulamanıza sebep olan durumdur... *
  ... li rojhilate dile min
 • kylie minogue

  17.
  nick cave ile Where The Wild Roses Grow adlı şarkıda yaptığı düetle bizi çok utandırmış olan,
  ve kendisinin aslında çok önemli bir ses olduğunu anlamamızı sağlayan şarkıcıdır...
  2 ... li rojhilate dile min
 • 7 ekim 2007 şırnak saldırısı

  54.
  elinde daha 3 yıllık tecili bulunmasına rağmen gördüğü bu kana dayanamayıp; gerçekleşmesi olası kuzey ırak taki pkk operasyonunda bulunup vatanını savunmayı çok istediği için kendi isteğiyle başvurarak ilk sevkte komando olarak askere alınmak için dilekçe vermiş ve çok kısa bir süre sonra oralara gidip vatanı için canını vermeye hazır olan şahsım;
  olayı duyduğu anda empati kurarak o ölen askerlerin can vermeden önce neler düşündüğünü çok iyi anlamış bulunmaktadır

  ve ölen 13 askerin yerine oraya gitmek için can atan binlerce "sanal değil" "gerçek vatansever" olduğunu bilmenin verdiği rahatlıkla, yüreğimize şimdilik taş basıp; biz de yakında giderek ordaki ölen kardeşlerimizin intikamını bir gün kesin olarak alacak, görev verildiği zaman her şerefli asker gibi ölmeye hazır olacak ve gerekeni yapacağız...
  18 -12 ... li rojhilate dile min
 • ikea

  57.
  dünyada dayanıksız ve çok çabuk tüketilmeye yönelik mobilyacılık anlayışını ilk defa uygulayan firmadır.

  ayrıca tüm dünyada yaptığı cirolar ve kar yıl sonunda; bir vakıf altında toplanır ama vakfın içine girdikten sonra ne olduğu bilinmez, para orda adeta buhar olur.
  2 ... li rojhilate dile min
 • 5000 yıllık kürt tarihi

  17.
  efendim yaşadığı ülkede bölücülük yaparak; insanları ayıran, bayrağa toprağa ve ülkesinin insanına zarar veren eli kanlı her örgüt, her şahıs, bize göre şerefsizdir. bu böyle bilinmelidir...
  46 -29 ... li rojhilate dile min
 • 5000 yıllık kürt tarihi

  11.
  Şeref Han
  Bitlis Kürt Hükümdarı, tarihçi, yönetici, yazar ve araştırmacı Şeref Han tarafından 1597 tarihinde Farsça olarak yazılmış olan Şerefname, bir Kürt tarafından Kürt tarihi hakkında yazılmış en eski eserdir. Şeref Han (Şeref-Xan), Şemseddin Han'ın oğlu ve Osmanlılarla 1514'te ittifak andlaşmasını imzalıyan ünlü Şeref Han'ın torunudur.
  Beş bölümden oluşan bu dev eserin giriş bölümü;
  Kürt toplulukları ve durumlarının açıklanması hakında,
  Birinci Safha; Kürdistan ın Saltanat bayrağını bağımsız olarak yükselten ve tarihçiler tarafından sultanlar ve krallar arasına dahil edilen hükümdarlar hakkında,
  ikinci Safha; Saltanat ve bağımsızlık iddiasında bulunmamakla birlikte bazen kendi adlarına hutbe okutmuş ve para bastırmış Kürdistan hükümdarları hakkında,
  Üçüncü Safha; Kürdistan ın diğer beyleri ve hükümdarları hakkında,
  Dördüncü Safha ise; Bitlis Hükümdarları hakkındadır.

  Bitlis hükümdarlarının ünvanları Emir veya Hakim olarak geçer Şerefname yazarı Bitlis Emiri Şerefhan a göre, Kürdistan adının bu bölgeye verilmesi çok eski zamanlara dayanır ve Dersim ile yöresini kapsar.
  1576'da Kürtlerin ilk tarihini yazan Şeref Han'a göre de Eyyubiler bir Kürt devletidir.
  Kürt-Osmanlı Andlaşması'nın mimarı Mevlana idris'tir. Bu anlaşmayı kabul eden ve gerekli bulan Yavuz Sultan Selim'dir. ikisi de 1520'de maalesef ölmüşlerdir. Sultan Selim, Mevlana idris'e -Git Kürdistan beylerini ve emirlerini topla, kendi aralarında bir beylerbeyi seçsinler demişti. Mevlana idris ise, Kürt beylerini çok iyi tanıdığı için kestirmeden bir beylerbeyi Sultan'dan istemiş ve Bıyıklı Mehmet Paşa'yı tavsiye ederek bu işi noktalamış idi. Diyarbakırlı bir Kürt olan Bıyıklı Mehmed Paşa'da Beylerbeyi (Mirimiran) oldu fakat çok erken gitti ve bundan sonra Kürdistan Eyaleti Başkenti'ne Makedonlu komutanlar gelmeye başladı.

  Evliya Çelebi
  Evliya Çelebi 1611 yılında istanbul doğdu. Osmanlı gezgini Evliya Çelebi (Derviş Mehmed Zilli) 1640 lardan başlayarak 50 yılı kapsayan süre içinde seyyah olarak dolaşmış ve gezdiği yerlerde toplumların yaşam tarzlarını ve özelliklerini yansıtan gözlemler yapıp bu bilgileri eserinde aktarmıştır. Eseri 10 ciltlik Seyahatnamedir. 1682'de Mısır'dan dönerken yolda ya da istanbul'da öldüğü sanılmaktadır.
  Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesin de Kürdistanı anlatırken şöyle diyor; Kürdistan; Van, Hakkari, Erzurum, Diyarbekir, Cizire, imadiye, Musul (Kerkük te bu vilatyete bağlıydı o dönemde), Şarezor ve Ardelan dan Bağdat a kadar uzanmaktadır.
  Evliya Çelebi, Erzurumdaki Hınıs kalesi ni anlatırken Bu kalenin içinde bin iki yüz hane Kürt oturur demektedir.
  Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde, Kürtçeden ve Kürtçenin lehçelerinden söz eder. Kürtçenin zengin ve kadim bir dil olduğunu; Farsça, ibranice ve Dericeden ayrı olduğunu vurgular. Kürt kültürünün en gelişdiği şehrin ise Diyar-i bekir olduğunu yazmış. Seyahatnamesine, Kürtçe bir kaç şiirde eklemiştir.
  33 -57 ... li rojhilate dile min
 • yeni şeyler getiriyorum